
HŐVISSZANYERŐS SZELLŐZTETŐ RENDSZER
Az energiahatékonyság- és energiatakarékosság jegyében, növelve a komfortot, az épületben ajánlani szoktam a hővisszanyerős szellőztetést. A modern épületekbe fokozottan légtömör nyílászárókkal épülnek meg. Ez energetikailag nagyon jó, de a komfortra és egészségre rossz hatással van.
Az emberi szervezet 25-30 köbméter friss levegőt igényelne óránként, a légzéssel és egyéb tevékenységgel (mosás, főzés) nedvesség jut az épület légterébe. A jó minőségű nyílászárók a friss levegőt nem engedik be, a nedvességet és szagokat pedig nem engedik ki az épületből.
Jó-jó szellőztetünk ablaknyitással... EZ nem megoldás, főleg mondjuk alvás közben, az éjszaka közepén, télen kiengedjük-, nyáron beengedjük a meleget a hagyományos szellőztetéssel. Erre találták ki a hővisszanyerős szellőztető rendszereket.
A berendezés tartalmaz kettő darab ventilátort és egy hőcserélő elemet, amelyen keresztül az épületből távozó levegő hőenergiáját átadjuk az épületbe bejuttatott levegő számára. Az aktuálisan kapható hővisszanyerős berendezések 90-95%-os hatásfokkal tudnak üzemelni.
A légtechnikai rendszer tervezésénél befúvó- és elszívó elemeket tervezünk be, amelyek osztódobozokra csatlakoznak flexibilis légcsatornákkal.
A légcsatornák kivitelezésnél épületszerkezettől függően kerülhetnek padlóba, álmennyezetbe vagy vasbeton födémszerkezetbe.
Az osztódobozokat mennyezet síkja alá helyezzük el, amelyek nagyobb keresztmetszetű légcsatornákkal csatlakoznak a hővisszanyerő szellőztető berendezéshez.
Az épületbe beszívásra kerülő friss levegő- és az elhasznált levegő kidobása az épület homlokzatára kivezetett légcsatornákkal történik.